- •1. Сучасний стан існуючих технологій виробництва та використання органо-мінеральних сумішей
- •2. Характеристика сировини для біоконверсної переробки органічної маси
- •3. Вплив органо-мінеральних сумішей на ріст і розвиток рослин
- •4. Біоконверсна технологія виробництва біологічно активних органо-мінеральних добрив
- •4.1. Біоконверсний комплекс
- •Техніко-економічна характеристика Біоконверсного комплексу бк-1
- •4.2. Технологічний процес виробництва біологічно-активних органо-мінеральних добрив.
- •4.2.1. Мікробіологічна ферментація органічної маси.
- •4.2.2. Вплив складу сировини на мікробіологічний процес.
- •4.2.3. Опис технологічного процесу
- •4.2.4. Склад обладнання і його технічна характеристика.
- •4.3. Технологічний режим процесу виробництва біологічно-активних органо-мінеральних добрив
- •4.3.1. Перемішування, подрібнення, гомогенізація вихідної органічної маси.
- •4.3.2. Тонке подрібнення біомаси.
- •4.3.3. Мікробіологічна ферментація.
- •4.3.4. Термостатування в реакторі.
- •4.3.5. Температурний режим процесу.
- •4.3.6. Режим завантаження реактора.
- •4.3.7. Перемішування в реакторі.
- •4.3.8. Відбір газу.
- •4.4. Виготовлення біологічно активних органо-мінеральних добрив
- •4.4.1. Подрібнення і класифікація органо-мінеральних компонентів.
- •4.4.2. Змішування органо-мінеральних компонентів.
- •4.4.3. Високотемпературна сушка суміші
- •4.4.4. Гранулювання органо-мінеральної суміші.
- •4.4.5. Підсушування і охолодження гранул.
- •4.4.6. Фасування гранул.
- •4.5. Вимоги до якості виконання технологічного процесу.
- •4.6. Контроль технологічного процесу
- •4.7. Загальні відомості з техніки безпеки при експлуатації біоконверсного комплексу
- •4.8. Обґрунтування і розрахунок базових технологічних процесів виробництва біологічно-активних органо-мінеральних добрив
- •4.8.1. Масова доля компонентів для приготування 1 тони ба омд визначається за формулою:
- •4.8.3. Вологість суміші визначається за такою залежністю:
- •4.8.5. Кількість технологічної води необхідної для приготування рідкого субстрату в мікробіологічний реактор визначається по такій залежності
- •4.8.6. Кількість біогазу який одержимо в результаті мікробіологічної ферментації визначимо по такій залежності:
- •4.8.7. Кількість біогазу який потрібний для сушки ба омд визначаємо із залежності:
- •4.9. Результати експериментальних досліджень твердо фазного ферментера
- •4.9.1. Конструктивно-технологічна схема ферментера
- •4.9.2. Експерементальні дослідження роботи твердофазного ферментера
- •Результати експериментальних
- •4.10.1. Конструктивно-технологічна схема поршневого насоса.
- •2. Експеремнетальні дослідження роботи поршневого насоса.
- •5. Вплив біологічно-активних органо-мінеральних добрив на урожайність сільськогосподарських культур
- •6. Вплив біологічно-активних органо-мінеральних добрив на продуктивність і якість цукрових буряків при локальному їх внесенні.
- •6.1. Умови проведення досліджень
- •6.2. Результати досліджень
- •6.3. Дослідження локального внесення біологічно активних добрив на врожайність цукрових буряків
- •6.3.1. Обгрунтування технологічного процесу локального внесення бад
- •7. Техніко-економічне обґрунтування виготовлення та використання біологічно активних органо-мінеральних добрив
- •7.1. Біоенергетична оцінка біоконверсних комплексів
- •7.1.1. Обґрунтування критеріїв оцінки біогазових установок
- •7.1.2. Визначення коефіцієнта біоенергетичної ефективності біогазових установок.
- •7.1.3. Результати випробовувань бгу.
- •Вихідні дані розрахунку собівартості ба омд.
- •Розрахунок собівартості ба омд
- •Розрахунок економічної ефективності ба омд при вирощуванні цукрових буряків
- •Біоконверсний комплекс бк-1
- •1. Опис роботи біокомплекса
- •1.1. Опис і робота ферментера
- •1.2. Опис і робота установки для виробництва омд
- •1.2.3. Прес-гранулятор
- •2. Використання за призначенням
- •3. Технічне обслуговування
- •4. Поточний ремонт
- •5. Консервація.
- •6. Зберігання
- •7. Транспортування.
- •8. Утилізація.
- •9. Інструкція з монтажу, пуску і регулюванню біокомплекса.
- •Добриво Біологічно-активне органо-мінеральне гранульоване "Біогран"
- •1. Нормативні посилання.
- •2. Технічні вимоги
- •3. Вимоги безпеки і охорони навколишнього середовища.
- •4. Правила приймання.
- •5. Методи аналізу.
- •6. Транспортування і зберігання.
- •7. Гарантії виробника.
- •8. Порівняльна техніко-економічна характеристика органо-мінеральних добрив
- •9. Технічні умови на органо-мінеральні добрива
- •Біологічно активні добрива Технологія виробництва Монографія
2. Характеристика сировини для біоконверсної переробки органічної маси
Сировиною для мікробіологічної ферментації можуть бути відходи сільськогосподарського виробництва, харчової і переробної промисловості та комунального господарства, які в своєму складі мають органічну речовину.
Досліди і розрахунки показують, що в багатьох країнах світу досить сировини для організації промислового виробництва біопалива та продуктів переробки зокрема біологічно-активних добрив та кормових добавок. В основному це відходи тваринництва, рослинництва, комунального господарства, харчової та переробної галузі.
Як показує практика, найбільш придатною сировиною для інтенсивної ферментації органічної маси є гній великої рогатої худоби (ВРХ), свиней, та птиці, озерний сапропель та мул ставків і т. інше.
Дані про добовий вихід і вологість екскрементів від однієї тварини приведені таблиці 2.1. Середня вологість екскрементів: у корів молочної породи – 88%, у биків, телят, м’ясних тварин – 86%, зольність сухої речовини – 16%, або середній вміст органічної речовини (ОВ) складає 84%.
Тип тварин і спосіб годування (склад корму) визначають наявність в гнойовій масі: включень різних розмірів, відношення твердих і рідких виділень (табл. 2.2, 2.3.). В гною свиней та в посліді птиці менше крупних частинок і більше води, чим в гною ВРХ.
В таблиці 2.4 показано відношення твердих і рідких частин гною. Від кормового раціону, якості корму і виду тварин залежить і хімічний склад екскрементів, що відповідно пояснюється виділеннями з екскрементів основної частини поживних елементів, які вживають тварини і птиця з кормами.
Таблиця 2.1.
Добове виділення і вологість екскрементів ВРХ.
№ п/п |
Склад екскрементів |
Корови |
Бики |
Телята |
||||
до 3 місяців |
до 6 місяців |
6-12 місяців |
12-18 місяців |
18 і більше місяців |
||||
1 |
Екскременти маса, кг вологість, % |
55,0 88,4 |
40,0 86,0 |
4,5 91,8 |
7,5 87,4 |
14,0 87,2 |
27,0 86,7 |
35,0 84,9 |
|
в т.ч. |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Кал маса, кг вологість, % |
35,0 85,2 |
30,0 83,0 |
1,0 80,0 |
5,0 83,0 |
10,0 83,5 |
20,0 83,5 |
23,0 80,1 |
3 |
Сеча маса, кг вологість, % |
20,0 94,2 |
10,0 95,0 |
3,5 95,1 |
2,5 96,2 |
4,0 96,5 |
7,0 96,0 |
12,0 94,2 |
Примітка: 1. Густина сухої речовини екскрементів слід приймати 1250 кг/м3, зольність сухої речовини – 16%.
Кількість і вологість підстилкового гною ВРХ визначається розрахунковим шляхом в залежності від умов утримання тварин, а також виду, вологості і кількості підстилки на голову за добу.
Таблиця 2.2.
Добовий вихід екскрементів свиней та їх вологість
№ п/п |
Склад екскрементів |
Хряки |
Свиноматки |
Поросята, дн. |
Свині на відгодівлі, кг |
|||||
холості |
супоросні |
поросні |
26-42 |
43-60 |
61-106 |
до 70 |
більше 70 |
|||
1 |
Екскременти маса, кг вологість, % в т.ч. |
11,1 89,1 |
8,8 90,0 |
10,0 91,0 |
15,3 90,1 |
0,4 90,0 |
0,7 86,0 |
1,8 86,1 |
5,0 87,0 |
6,5 87,5 |
2 |
Кал маса, кг вологість, % |
3,86 75,0 |
2,46 73,8 |
2,6 73,1 |
4,3 70,0 |
0,1 70,0 |
0,5 71,0 |
0,7 71,4 |
2,05 73,0 |
2,7 74,7 |
3 |
Сеча маса, кг вологість |
7,24 97,0 |
6,34 97,5 |
7,4 98,3 |
11,0 96,8 |
0,3 96,7 |
0,4 96,0 |
1,1 96,3 |
2,95 96,7 |
3,8 96,9 |
Загальна вологість екскрементів складає 15%- густина – 1400 кг/м3
Таблиця 2.3.
Добовий вихід посліду від 1000 голів птиці, кг
№ п/п |
Вид птиці |
Вологість посліду, % |
Вік птиці, неділь |
|||||
1-2 |
3-4 |
5-6 |
7-8 |
9-22 |
більше 22 |
|||
1 |
Кури і курчата |
75,0 |
4-14 |
24-39 |
61-82 |
97-114 |
128-175 |
189 |
2 |
М’ясні кури |
75,0 |
11-46 |
92-130 |
140-170 |
200-230 |
250-280 |
300 |
3 |
Бройлери |
76,0 |
10-45 |
90-125 |
144-182 |
240-250 |
- |
- |
4 |
Індики |
76,0 |
30-98 |
124-182 |
224-260 |
280-310 |
220-350 |
378 |
5 |
Гуси |
83,0 |
50-140 |
280-330 |
360-390 |
440-450 |
480-490 |
490 |
6 |
Качки |
83,0 |
30-60 |
90-120 |
170-200 |
210-220 |
230-250 |
250 |
Дані про склад основних поживних елементів в екскрементах тварин і птиці приведені в таблиці 2.4.
Таблиця 2.4
Хімічний склад екскрементів, %
№ п/п |
Склад екскрементів |
Свіжий кал |
Свіжа сеча |
Послід |
||
ВРХ |
Свині |
ВРХ |
Свині |
птиця |
||
1 |
Вода |
83,6 |
82,0 |
93,8 |
96,7 |
76,0 |
2 |
Суха речовина |
16,2 |
18,0 |
6,2 |
3,3 |
24,0 |
3 |
Азот (N2) |
0,29 |
0,6 |
0,58 |
0,43 |
1,65 |
4 |
Фосфор (P2O5) |
0,17 |
0,41 |
0,0 |
0,07 |
1,0 |
5 |
Калій (К2О) |
0,10 |
0,26 |
0,49 |
0,83 |
0,62 |
6 |
Магній (MgO) |
0,13 |
0,10 |
0,04 |
0,08 |
0,10 |
7 |
Сірка (SO2) |
0,04 |
0,04 |
0,13 |
0,08 |
0,12 |
При зміні раціону годівлі тварин і птиці змінюється і хімічний склад його посліду.
Наприклад, при зменшенні в раціоні кількості концентратів, склад азоту і фосфору в екскрементах дещо знижується, а калію збільшується.
При переході від корму свиней картоплею до відгодівлі зерном в екскрементах значно збільшується склад сухої речовини, азоту і фосфору і зменшується склад калію.
Безпідстилковий гній характеризується високим вмістом поживних елементів, але гній ВРХ, свиней і пташиний послід відрізняються по складу (табл. 2.5)
Таблиця 2.5
Середній вміст органічної речовини і поживних елементів в без підстилковому гної ВРХ, свиней і пташиному посліді
(% на сиру речовину)
Речовина, елемент |
ВРХ (корови) |
Свині (відгод. зерн.) |
Птиця |
Суха |
10,0 |
10,0 |
24,0 |
Органічна |
6,8 |
7,0 |
21,6 |
Азот |
0,40 |
0,05 |
1,20 |
Фосфор |
0,06 |
0,14 |
0,86 |
Калій |
0,46 |
0,27 |
0,41 |
Кальцій |
0,21 |
0,26 |
- |
Магній |
0,05 |
0,06 |
- |
Натрій |
0,05 |
0,04 |
- |
Слід мати на увазі, що по мірі розбавлення безпідстилкового гною або посліду водою концентрація органічних речовин і поживних елементів в ньому знижується.
Крім основних поживних речовин в гною і посліді є мікроелементи. В 1 т. гною ВРХ вологістю 92% вміст поживних елементів складає: 2,8 г Cu, 22 г Mn, 12 г Zn, 24 г В, а в 1 т свинячого гною вологістю 95% - 2,9 г Cu, 12 г Mn, 32 г Zn.
Органічна речовина безпідстилкового гною представлено органічними сполуками калу і сечі тварин. В склад органічної речовини входить целюлоза і геміцелюлоза, лигнін, пентозани і другі речовини, в тому числі в невеликих кількостях розчинні вуглеводи (крохмаль). Основна частина органічної речовини калу представлена речовинами в високим вмістом вуглецю, тому відношення C:N досить широке. В той же час, відношення C:N в сечі ВРХ складає 1,2:1,0, а в сечі свиней 0,8-0,9:1,0.
Високий вміст сечовини обумовлює вузьке співвідношення C:N в безпідстилковому гною, яке може коливатися від 5:1 до 10:1. В цьому заключається характерна особливість безпідстилкового гною, як органічного добрива.
В зв’язку з відносно низьким вмістом кисню в безпідстилковому гної біохімічні процеси в ньому протікають значно повільніше, чим в підстилковому гної і компостах.
В результаті такий гній добре переробляється переважно в анаеробних умовах збродження легко-мінералізованих речовин калу і сечі з утворенням газоподібних продуктів у вигляді сірководню, вуглекислого газу, аміаку, метану, мерконтана.
При використанні в процесі анаеробної переробки підстилкового гною слід враховувати, що складові частини свіжого підстилкового гною – в основному тверді і рідкі екскременти тварин і підстилка.
Перші складаються із неперетравлених частин корму і продуктів обміну організму, що складає 40-50% органічної речовини і азоту, і 60-70% фосфору і калію від вихідного складу їх в кормі. Дані про хімічний склад найбільш розповсюджених підстилках матеріалів приведені в таблиці 2.6.
Таблиця 2.6.
Хімічний склад найбільш розповсюджених підстилкових матеріалів, % до натуральної речовини
Вид підстилки |
Вода |
Азот |
Фосфор |
Калій |
Вапно |
Солома пшенична |
14,3 |
0,48 |
0,22 |
0,93 |
0,28 |
Тирса |
25,0 |
0,20 |
0,30 |
0,74 |
1,08 |
Торф |
10,0 |
1,20 |
0,20 |
0,34 |
0,36 |
Різноманітність рослинного і тваринного світу озер, мінеральний склад водозбірної площі визначають ту чи іншу цінність сапропелевої сировини. Основними критеріями агрохімічної оцінки якості органічних добрив є кількість органічної речовини, вологість, зольність, кислотність, вміст загального і амонійного азоту, фосфору, калію, а також кальцію, заліза, сірки.
Для приготування добрив найбільш придатні сапропелі із зольністю нижче 50%. Проте застосовують сапропелі із зольністю 50–70%, що теж має позитивне значення в зв'язку з наявністю в них важливих для живлення рослин макро- і мікроелементів. Особливо ефективні карбонатні сапропелі з високим вмістом CaCО, який засвоюється в рухомій формі і тому сапропелі, що включають більше 20% карбонату кальцію на суху речовину вважаються вапняковим матеріалом. Високу агрохімічну цінність, як вказано буде далі, мають і кремнеземисті сапропелі.
Одним з важливих елементів мінеральної частини сапропелів є вміст заліза і алюмінію, які при значеннях рН нижче 5,0–4,5 мають високу рухомість.
Але, в процесі видобування і провітрювання відбувається окислення закисних форм, ступінь рухомості знижується до 50–80% від вихідної. Згідно з технічними умовами для потреб сільського господарства пропонують використовувати сапропелі з вмістом FeO; до 10% на суху речовину добрива.
Обмежуючим фактором може бути сірка, яка має на 80% органічну природу і може окислюватись та підвищувати кислотність сапропелевої маси.
Для виготовлення добрив використовують природні сапропелі з вмістом сірки до 3 %. В українських сапропелях вони коливаються в межах 0,3–1,7%.
В таблиці 2.7 наводиться основна характеристика озер України з найбільшими запасами сапропелю.
Для сапропелевих добрив, які можуть бути використані у чистому вигляді, як компонента для приготування удобрювальних сумішок в закритому ґрунті або сапропелево-гнойових компостів, розроблено для озерних сапропелів відповідні технічні вимоги (табл. 2.8).
Сапропелеві добрива повинні відповідати нормам за їх фізичними показниками і ступенем забур'яненості (табл. 2.9).
Сапропелі мають значний набір мікроелементів, зокрема мідь, марганець, кобальт, нікель, бор, йод, ванадій, цирконій, цинк, барій, титан, можуть зустрічатися важкі метали – свинець (переважно технічного походження), хром, берилій, кадмій, ряд радіоізотопів – стронцій і торій та рідкісноземельні метали. Кількість катіонів в переважній більшості сапропелів не перевищує граничнодопустимих концентрацій, що дає підставу вважати їх мікроелементами, потрібними для Живлення рослин.
В кожному конкретному випадку слід визначити речовиний склад сапропелів, особливо з озер, підданих інтенсивному антропогенному впливові. Адже внесені неконтрольовано важкі метали повільно вилучаться з ґрунту. Так, за даними білоруських авторів (М.З. Лопотко та ін., 1992), для зниження до початкових концентрацій при надлишковому внесені цинку потрібно від 70 до 510 років, кадмію – 13-1100, міді – 310-1000, свинцю – 740-5300 років. У зв'язку з цим при використанні сапропелів з підвищеною концентрацією важких металів слід виходити з тих міркувань, щоб при внесенні максимальної щорічної дози 80 т/га провітреного сапропелю за 100 річний період не було досягнуто граничних концентрацій токсикантів.
Таблиця 2.7.
Агрохімічна характеристика сапропелів у родовищах України
Родовище |
Волога, % |
Зола, % |
рН |
В % на суху речовину |
||||
СаО |
Fe2О3 |
Р2О5 |
азот |
загальна сірка |
||||
Волинська обл. Скорень |
9,42/ 77,8- 96,75 |
28,6/ 11,90-57,3 |
5,76-8,42 |
7,18/ 1,42-27,74 |
3,74/ 1,25-12,38 |
0,47/ 0,14-1,38 |
1,85/ 0,33-4,2 |
0,30/ 0,05-0,58 |
Рогозне |
91,9/ 81,04 |
28,5/ 16,0-58,0 |
5,78-7,87 |
6,1/ 1,97-13,89 |
4,0/ 1,88-8,08 |
0,41/ 0,15-1,09 |
1,90/ 0,61-4,1 |
0,40/ 0,10-0,65 |
Тучне |
93,3/ 88,71-95,25 |
24,8/ 16,0-37,0 |
5,53-7,82 |
5,2/ 2,09-13,58 |
5,1/ 2,53-7,96 |
0,58/ 0,19-1,29 |
1,70/ 0,50-3,90 |
0,60/ 0,48-0,78 |
Плотичне |
88,5/ 74,27-94,7 |
40,5/ 25,0-51,0 |
5,89-7,80 |
23,1/ 2,96-40,92 |
5,0/ 2,67-10,0 |
0,28/ 0,16-0,57 |
1,40/ 0,11-4,8 |
0,40/ 0,24-0,56 |
Синове |
90,9/ 80,41-99,83 |
35,2/ 19,0-63,0 |
6,67-7,72 |
8,5/ 2,45-22,04 |
2,3/ 0,68-6,38 |
0,43/ 0,10-1,00 |
2,40/ 0,99-3,52 |
1,70/ 1,10-2,29 |
Біле |
90,7/ 82,88-97,66 |
33,9/ 14,0-58,5 |
6,86-7,83 |
9,6/ 3,06-24,79 |
1,9/ 1,18-3,02 |
0,33/ 0,268-0,56 |
3,10/ 1,50-4,2 |
1,70/ 1,52-2,10 |
Глухівське |
91,6/ 81,07-95,41 |
40,1/ 32,0-64,0 |
5,46-6,30 |
1,1/ 0,15-1,560 |
4,1/ 0,78-9,87 |
1,37/ 0,10-3,82 |
2,30/ 0,77-4,76 |
0,90 0,13-1,35 |
М.Домашнє |
87,3/ 61,25-96,89 |
42,1/ 27,0-65,0 |
7,30-7,97 |
25,6/ 16,8-46,68 |
1,9/ 0,33-3,56 |
0,34/ 0,125-0,53 |
2,50/ 1,54-3,22 |
0,60/ 0,48-0,23 |
Київська обл., Волове |
87,5/ 73,97-96,44 |
46,0/ 28,0,64,0 |
6,01-8,10 |
14,0/ 0,75-32,26 |
4,8/ 1,53-9,98 |
0,82/ 0,13-2,17 |
2,23/ 1,51-3,99 |
1,60/ 0,35-4,60 |
Святе |
90,1/ 81,20-96,42 |
41,6/ 10,0-69,0 |
5,40-7,69 |
3,3/ 0,24-9,120 |
3,2/ 1,22-7,89 |
1,26/ 0,26-4,84 |
1,20/ 0,18-4,30 |
0,45/ 0,11-0,61 |
Примітка: в чисельнику – середні, в знаменнику – максимальні і мінімальні значення
Таблиця 2.8.
Технічні вимоги до сапропелевої сировини різного походження для використання її на добриво
Показники |
Норми по видах сапропелів |
||
органічних |
органо-вапнянових |
органокремнезе-мистих |
|
Вміст органічної речовини, % на суху речовину, не менше |
50 |
15 |
30 |
Вміст на суху речовину, %: азоту, не менше СаО, не більше СаО, не менше Fe2O3, не більше SO3, не більше рН сол., не менше |
1,5 12 - 10 3 5 |
0,7 - 17 10 7 не обмежено |
1,0 17 - 10 3 5 |
Радіоактивне забруднення цезієм, Кі/кг |
5*10-7 |
5*10-7 |
5*10-7 |
Таблиця 2.9.
Нормативи за фізичними показниками і забур'яненістю
Показники |
Норми по видах сапропелів |
||
органічних |
органо-вапнянових |
органо-кремнеземистих |
|
Масова доля вологи, % не більше |
60 |
60 |
60 |
Вміст органічної речовини, %: на суху речовину, не менше рН, не більше |
50 5,0 |
15 не обмежено |
30 5,0 |
Вміст частинок більших 10 мм, % не більше |
20 |
20 |
20 |
Клас придатності добрив за вмістом важких металів |
Згідно з класом придатності сировини по п.1.1. |
||
Ступінь забур'яненості насінням бур'янів, тис шт./т низька, не більше середня висока дуже висока, більше |
100 100-300 300-500 5000 |
100 100-300 300-500 5000 |
100 100-300 300-500 5000 |
За вмістом важких металів сапропелеві добрива поділяються на 2 класи придатності: 1 клас – без обмежень; 2 клас – доза обмежується до 80 т/га(табл. 2.10).
Таблиця 2.10.
Класи придатності сапропелів для виробництва добрив за вмістом рухомих форм важких металів
Важкі метали |
Критерії |
У закритому ґрунті |
Класи придатності у відкритому фунті |
|
1-й |
2-й |
|||
Кадмій |
не більше |
1,0 |
1,5 |
1,5-9,6 |
Молібден |
-"- |
2,0 |
2,5 |
2,5-14,0 |
Нікель |
-"- |
30,0 |
50,0 |
50-200 |
Цинк |
-"- |
30,0 |
50,0 |
50-220 |
Свинець |
-"- |
10,0 |
50,0 |
50-260 |
Мідь |
-"- |
20,0 |
30,0 |
30-150 |
Кобальт |
-"- |
10,0 |
25,0 |
25-150 |
Хром |
-"- |
30,0 |
50,0 |
50-260 |
Ртуть |
-"- |
0,5 |
1,0 |
1,0-7,5 |
