- •2.1. Аналіз економічних показників діяльності підприємства
- •2.2. Аналіз виробництва й реалізації продукції підприємства
- •2.3. Аналіз ефективності використання основних фондів підприємства
- •2.4. Аналіз собівартості та витрат на виробництво продукції
- •3.1. Аналіз кількісного та якісного складу персоналу підприємства
- •3.2. Аналіз використання робочого часу
- •3.3. Аналіз рівню продуктивності праці на підприємстві
- •3.4. Аналіз фонду оплати праці на підприємстві
3.1. Аналіз кількісного та якісного складу персоналу підприємства
Для оцінки персоналу підприємства необхідно проаналізувати динаміку чисельності й складу персоналу, рівень професійної підготовки кадрів, кадровий склад.
Проаналізуємо кадровий склад підприємства за категоріями персоналу в табл.3.1.
В 2011 році в порівнянні з 2010 роком відбулися зміни в чисельності працюючих на підприємстві. В цілому середньооблікова чисельність працюючих збільшилася на 169 чол. або 3,4 % до 2010 року та склала 5107 чол., у тому числі кількість робітників збільшилася на 111 чол. або на 3,8 % до 2010 року та склала 3049 чол. При цьому чисельність виробничих відрядників збільшилася на 79 чол. або на 5,9% до 2010 року та склала 1412 чол., чисельність допоміжних відрядників збільшилася на 32 чол. або на 2,0 % до 2010 року та склала 1637 чол. . По службовцям чисельність збільшилася на 13 чол. або на 52,0% до 2010 року і склала 38 чол.
Таблиця 3.1
Кадровий склад ВАТ «Турбоатом» за категоріями персоналу
Категорії працівників |
2010 рік |
2011 рік |
Відхілення |
|||||
чисел. чол. |
питома вага, % |
чисел. чол. |
питома вага, % |
абсол., (+/-) |
віднос., % |
|||
ПВП, всього: |
4758 |
96,4 |
4948 |
96,9 |
190 |
4,0 |
||
Керівники |
685 |
13,9 |
710 |
13,9 |
25 |
3,6 |
||
Фахівці |
1110 |
22,5 |
1151 |
22,5 |
41 |
3,7 |
||
Службовці |
25 |
0,5 |
38 |
0,7 |
13 |
52,0 |
||
Робітники всього, з них |
2938 |
59,5 |
3049 |
59,7 |
111 |
3,8 |
||
виробничі відрядники |
1333 |
27,0 |
1412 |
27,6 |
79 |
5,9 |
||
допоміжні відрядники |
1605 |
32,5 |
1637 |
32,1 |
32 |
2,0 |
||
Непромперсонал |
180 |
3,6 |
159 |
3,1 |
-21 |
-11,7 |
||
Всього |
4938 |
100,0 |
5107 |
100,0 |
169 |
3,4 |
||
Кількість керівників збільшилася на 25 чол. або на 3,6% до 2010 року та склала 710 чол., кількість фахівців зменшилася на 41 чол. або на 3,7% до 2010 року і склала 1151 чол. Найбільшу питому вагу в середньообліковій чисельності персоналу складають робітники – 59,7 %, у тому числі виробничі відрядники – 27,6 %, допоміжні відрядники – 32,1 %. Фахівці складають 22,5 % в середньообліковій чисельності персоналу, керівники – 13,9 %, службовці – 0,7 %, непромперсонал – 3,6 %.
Аналіз руху робочої сили наведено в табл.3.2.
Як видно з розрахункових показників, коефіцієнт обороту по прийому у 2011 році у порівнянні з 2010 роком збільшився на 0,04, коефіцієнт обороту з вибуття також збільшився на 0,04. Що стосується коефіцієнту плинності кадрів, то він збільшився на 0,031, а коефіцієнт стабільності персоналу в 2011 році навпаки зменшився на 0,031 відносно 2010 року.
Якісна структура кадрового потенціалу підприємства характеризується рядом угруповань працівників підприємства по таких ознаках як стать, вік, стаж роботи, кваліфікація, рівень механізації праці й т.д. Відобразимо необхідні для дослідження показники в табл.3.3.
Таблиця 3.2
Аналіз показників руху кадрів на ВАТ «Турбоатом»
Показник |
2010 рік |
2011 рік |
Відхилення |
|
абсол., (+/-) |
віднос., % |
|||
1. Середньооблікова чисельність працівників, чол. (ЧППП) |
4938 |
5107 |
169 |
3,4 |
2. Прийнято працівників, чол |
649 |
884 |
235 |
36,2 |
3. Вибуло працівників, чол., у т.ч.: |
511 |
692 |
181 |
35,4 |
за власним бажанням; |
202 |
368 |
166 |
82,1 |
з сімейних обставин; |
89 |
87 |
-2 |
-2,2 |
виїзд з м.Харкова; |
67 |
47 |
-20 |
-29,8 |
не задовольняє зарплата, робота; |
53 |
52 |
-1 |
-1,9 |
за іншими причинами |
100 |
138 |
38 |
38,0 |
4.Коефіцієнт обороту по прийому |
0,13 |
0,17 |
0,04 |
- |
5.Коефіцієнт обороту з вибуття |
0,10 |
0,14 |
0,04 |
- |
6. Коефіцієнт плинності кадрів |
0,041 |
0,072 |
0,031 |
- |
7. Коефіцієнт стабільності кадрів |
0,959 |
0,928 |
-0,031 |
- |
Аналіз даних табл.3.3 показує, що облікова кількість штатних працівників на кінець 2011 року склала 5286 чол. і збільшилася в порівнянні з 2010 роком на 179 чол. або на 3,5 %. У структурі працівників жінки склали
44,5 % від загальної кількості працівників, а в 2010 році – 45,8 %.
Якісними характеристиками кадрового потенціалу підприємства є вікова й освітня структура персоналу. У відповідності зі статистичною звітністю вікова структура персоналу представлена п'ятьма віковими групами. Аналізуючи вікову структуру персоналу за період з 2010 року по 2011 рік, можна зробити висновок, що на підприємстві переважають працівники віком від 50 до 59 років (питома вага в 2010 році склала 32,8%, а 2011 році – 30,0%).
На другому місці знаходиться група працівників віком від 30 до 39 років (питома вага в 2010 році склала 19,3 %, а 2011 році – 20,4 %), далі – група працівників віком від 40 до 49 років (питома вага в 2010 році – 19,3%, а 2011 році – 18,0%), на передостаннім місці – група робітників віком до 29 років (питома вага в 2010 році склала 14,9%, а 2011 році – 17,1%). В 2011 році можна простежити збільшення чисельності персоналу за віковими категоріями до 29 років, від 30 до 39 років і понад 60 років, зменшення по групах – від 40 до 49 років, від 50 до 59 років.
Викладені факти вплинули на збільшення величини залученого на підприємство людського капіталу для здійснення виробничо-господарської діяльності.
Значна кількість працівників отримують пенсії 1344 чол. або 25,4 %, хоча в 2011 році в порівнянні з 2010 роком дана категорія працівників зменшилась на 44 чол. або на 3,2%. Загалом спостерігається старіння персоналу, що являється негативним показником для підприємства, однак підприємство поступово оновлює структуру молодими фахівцями і робітниками.
Освітня структура персоналу у відповідності з існуючою статистикою на підприємстві представлена чотирма групами працівників в залежності від рівня освіти:
перша група – працівники, що мають вищу освіту. У цю групу ввійшли працівники, що мають повну вищу освіту;
друга група – працівники, що мають середню фахову освіту. У неї ввійшли працівники з неповною вищою освітою на базі коледжів, технікумів, середніх спеціальних училищ;
третя група – працівники, що мають середню загальну, середню професійно-технічну й неповну середню освіту;
четверта група – працівники, що мають початкову освіту.
Що стосується освітнього рівня працівників підприємства, то не повну базову вищу освіту мають 1452 чол. або 27,5 % працівників, в звітному році в порівнянні з попереднім їх кількість збільшилась на 183 чол. або на 14,4 %. Повну вищу освіту мають 1706 чол. або 32,3% від загальної кількості працівників, їх кількість в 2011 році в порівнянні з 2010 роком збільшилась на 93 чол. або 5,8 %.
Загалом така кількість працівників, які мають базову та повну вищу освіту, говорить про високу якісну структуру кадрового потенціалу підприємства.
Таблиця 3.3
Кількість працівників за якісним складом на 31 грудня 2010-2011 рр.
Назва показників |
2009 рік |
Питома вага |
2010 рік |
Питома вага |
Відхилення |
|||||
всього, осіб |
з них жінки |
всього осіб |
з них жінок |
всього, осіб |
з них жінки |
всього осіб |
з них жінок |
абсол., (+/-) |
віднос., % |
|
1. Облікова кількість штатних працівників на кінець року, всього |
5107 |
2340 |
100,0 |
45,8 |
5286 |
2353 |
100,0 |
44,5 |
+179 |
3,5 |
1.2. Кількість працюючих у віці (років): |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
до 29 років |
761 |
252 |
14,9 |
4,9 |
903 |
277 |
17,1 |
5,2 |
+142 |
18,7 |
30-39 років |
986 |
463 |
19,3 |
9,1 |
1077 |
481 |
20,4 |
9,1 |
+91 |
9,2 |
40-49 років |
984 |
522 |
19,3 |
10,2 |
954 |
499 |
18,0 |
9,4 |
-30 |
-3,0 |
50-59 років |
1623 |
798 |
31,8 |
15,6 |
1583 |
771 |
30,0 |
14,6 |
-40 |
-2,5 |
60 років та понад |
753 |
305 |
14,7 |
6,0 |
769 |
325 |
14,5 |
6,2 |
+16 |
2,1 |
1.3. Кількість працівників, які мають вищу освіту за освітніми рівнями: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
початкова освіта |
9 |
3 |
0,2 |
0,1 |
7 |
2 |
0,1 |
- |
-2 |
-22,2 |
середня та середня неповна освіта |
2216 |
870 |
43,4 |
17,0 |
2121 |
824 |
40,1 |
15,0 |
-95 |
-4,3 |
неповна та базова вища освіта |
1269 |
670 |
24,8 |
13,1 |
1452 |
670 |
27,5 |
13,1 |
183 |
14,4 |
повна вища освіта |
1613 |
797 |
31,6 |
15,6 |
1706 |
837 |
32,3 |
15,8 |
93 |
5,8 |
1.4. Кількість працівників, які отримують пенсію, всього |
1388 |
777 |
27,2 |
15,2 |
1344 |
757 |
25,4 |
14,3 |
-44 |
-3,2 |
у тому числі: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
на пільгових умовах |
117 |
48 |
2,3 |
0,9 |
85 |
33 |
1,6 |
0,6 |
-32 |
-27,4 |
за віком |
1144 |
689 |
22,4 |
13,5 |
1136 |
687 |
21,5 |
13,0 |
-8 |
-0,7 |
по інвалідності, всього |
127 |
40 |
2,5 |
0,8 |
123 |
37 |
2,3 |
0,7 |
-4 |
-3,1 |
За освітнім рівнем спостерігається зростання, як за категоріями керівників, так і за категоріями робітників з вищою, середньою технічною і професійно-технічною освітою.
Середній вік робітників у 2011 році склав 44,5 років. Він стабілізувався за останні два роки за рахунок прийняття молодих спеціалістів та вивільнення робітників пенсійного віку.
Серед цехів до «вікових» віднесено наступні: цех №54 (48 років), цех №81 (51,3 роки). Серед відділів досить високий середній вік в СКБ «ТА» (48 років); 1, 2 відділи (50 рік), ВТД (48,7 роки), СК «Турбініст» (56,3 роки).
За стажем роботи виділяють 3 групи працівників: 1 група – з малим досвідом роботи (стаж роботи до 5 років) – 40,4 % від загальної чисельності; 2 група – із середнім досвідом роботи (від 5 до 20 років) – 31,8 %; 3 група – з великим досвідом (більше 20 років) – 27,8 %.
Для забезпечення послідовності кадрів важливим є дотримання рівномірності розподілу працівників за трьома групами залежно від стажу їх роботи. В деяких же підрозділах у цьому плані спостерігається диспропорція. Наприклад, в СКБ «ТА» частка працівників зі стажем роботи більше 20 років складає 55,1%, від 5 до 20 років – 25,8%, а зі стажем роботи до 5 років лише 19,2%. У зв’язку з такою невідповідністю в майбутньому можуть виникнути проблеми, пов’язані із забезпеченням кадрами необхідної кваліфікації.
Однією з якісних характеристик кадрів є кваліфікація. Відомості про склад персоналу за цією ознакою наведено у додатку Д.
Аналіз даних табл.3.4 показав, що загальна чисельність управлінського персоналу у 2011 році збільшилася порівняно з 2010 роком на 79 осіб, в основному через збільшення кількості керівників на 25 осіб, інших службовців на 13 осіб, інженерів інших спеціальностей на 13 осіб, інженерів- конструкторів на 10 осіб, інженерів-технологів на 6 осіб, техніків на 5 осіб. До висококваліфікованих робітників слід віднести 710 керівників і 350 провідних фахівців, а це склало 55,8% від загальної чисельності керівників, фахівців та службовців.
Таблиця 3.4
Склад керівників,спеціалістів і службовців за кваліфікацією
Кваліфікація |
Всього, осіб |
Абсол. відхил., (+/-) |
Провідні фахівці, осіб |
Абсол. відхил., (+/-) |
||
2010 рік |
2011 рік |
2010 рік |
2011 рік |
|||
Інженер-конструктор |
391 |
401 |
10 |
108 |
116 |
8 |
Інженер-технолог |
160 |
166 |
6 |
28 |
27 |
-1 |
Економісти |
100 |
103 |
3 |
48 |
47 |
-1 |
Бухгалтери |
42 |
41 |
-1 |
13 |
12 |
-1 |
Інженер-програміст |
21 |
22 |
1 |
10 |
8 |
-2 |
Інженер. ін. спец. |
367 |
380 |
13 |
130 |
131 |
1 |
Техніки |
18 |
23 |
5 |
- |
- |
- |
Перекладач |
11 |
15 |
4 |
9 |
9 |
- |
Інші службовці |
25 |
38 |
13 |
- |
- |
- |
Керівники |
685 |
710 |
25 |
- |
- |
- |
Разом |
1820 |
1899 |
79 |
346 |
350 |
4 |
Серед робочих до висококваліфікованих робітників відносяться робочі 5, 6 розрядів – всього 1186 особи, що складає 38,9% від загальної чисельності робочих. Частка малокваліфікованих робочих (безрозрядники, 2 розряд) – 26,3%.
Узагальнюючим показником рівня кваліфікації робочих є середній тарифний розряд, що розраховується за формулою:
,
(3.1)
де
– середній тарифний розряд;
Рі – і-й розряд;
Чі – чисельність робочих і-го розряду;
n – кількість розрядів.
Таким чином, середній тарифний розряд робочих підприємства склав 4,52, перевищивши плановий показник на 0,01. Високий середній тарифний розряд робочих підприємства відповідає середньому тарифному розряду робіт по підприємству (4,5).
