- •Розділ 1. Теоретичні основи фінансової стійкості підприємства
- •Економічна суть фінансової стійкості підприємства
- •Методи розрахунку основних показників фінансової стійкості підприємства
- •Умови забезпечення фінансової стійкості підприємства
- •Розділ 2. Аналіз показників фінансової стійкості на прикладі ПрАт «Компанія Ензим»
- •2.1. Техніко-економічна характеристика об'єкта дослідження
- •2.2. Характеристика основних показників фінансово-господарської діяльності підприємства
- •2.3. Оцінка фінансової стійкості ПрАт «Компанія Ензим»
- •4.1 Обґрунтування напрямків підвищення фінансової стійкості підприємства
- •Розділ 3
- •4.2 Розробка заходів для підвищення фінансової стійкості підприємства
- •4.3. Оцінка ефективності запропонованих заходів
- •Висновки
- •Список використаних джерел
- •III. Розрахунок показників прибутковості акцій
- •II. Елементи операційних витрат
- •III. Розрахунок показників прибутковості акцій
- •II. Елементи операційних витрат
- •III. Розрахунок показників прибутковості акцій
2.2. Характеристика основних показників фінансово-господарської діяльності підприємства
Характеристику основних показників фінансово-господарської діяльності підприємства проведемо у такій послідовності:
Аналіз структури балансу;
Аналіз фінансового стану ПрАТ «Ензим»;
Аналіз інших показників.
Аналіз структури балансу
Аналіз структури балансу проводиться наступними засобами:
- горизонтальний аналіз;
- вертикальний аналіз.
Горизонтальний аналіз балансу полягає в порівнянні кожної статті балансу і розрахунку змін абсолютних і відносних величин, а також якісний характеристиці виявлених відхилень.
Вертикальний аналіз балансу передбачає розрахунок відносних показників. Завдання вертикального аналізу – розрахунок питомої ваги окремих статей у загальній сумі валюти балансу і оцінка змін питомої ваги. З допомогою вертикального аналізу можна здійснювати міжгосподарські порівняння. Крім того, відносні показники пом`якшують негативний вплив інфляційних процесів.
Горизонтальний (динамічний) аналіз показників дає змогу установити абсолютні відхилення й темпи зростання за кожною статтею балансу, а вертикальний (структурний) аналіз балансу – зробити висновки про співвідношення власного й позичкового капіталу, що свідчить про рівень автономності підприємства за умов ринкових відносин, про його фінансову стабільність.
Таблиця 2.2
Горизонтальний аналіз Балансу ПрАТ «Ензим» за 2009-2011 рр., тис. грн.
Актив |
Код рядка |
Дані Балансу на 1 січня періоду |
відхилення 2009-2010рр. |
відхилення 2010-2011рр. |
||||||
2009р. |
2010р. |
2011р. |
тис. грн., (4-3) |
%, (4/3*100%) |
тис. грн., (5-4) |
%, (5/4*100%) |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
||
I. Необоротні активи |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
Нематеріальні активи: |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
залишкова вартість |
010 |
676,8 |
497 |
230 |
-179,8 |
73,4% |
-267,0 |
46,3% |
||
первісна вартість |
011 |
2746,2 |
1581 |
1615 |
-1165,2 |
57,6% |
34,0 |
102,2% |
||
накопичена амортизація |
012 |
2069,4 |
1084 |
1385 |
-985,4 |
52,4% |
301,0 |
127,8% |
||
Незавершене будівництво |
020 |
22929,0 |
28105 |
32080 |
5176,0 |
122,6% |
3975,0 |
114,1% |
||
Основні засоби: |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
залишкова вартість |
030 |
49464,0 |
46386 |
46977 |
-3078,0 |
93,8% |
591,0 |
101,3% |
||
первісна вартість |
031 |
98305,0 |
103095 |
111668 |
4790,0 |
104,9% |
8573,0 |
108,3% |
||
знос |
032 |
48841,0 |
56709 |
64691 |
7868,0 |
116,1% |
7982,0 |
114,1% |
||
Продовження табл. 2.2
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Довгострокові біологічні активи: |
|
|
|
|
|
|
|
|
справедлива (залишкова) вартість |
035 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
первісна вартість |
036 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
накопичена амортизація |
037 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Довгострокові фінансові інвестиції: |
|
|
|
|
|
|
|
|
які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств |
040 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
інші фінансові інвестиції |
045 |
27000,0 |
52045 |
48000 |
25045,0 |
192,8% |
-4045,0 |
92,2% |
Довгострокова дебіторська заборгованість |
050 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Відстрочені податкові активи |
060 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Інші необоротні активи |
070 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Усього за розділом I |
080 |
100069,8 |
127033 |
127287 |
26963,2 |
126,9% |
254,0 |
100,2% |
II. Оборотні активи |
|
|
|
|
|
|
|
|
Виробничі запаси |
100 |
9153,4 |
17143 |
16802 |
7989,6 |
187,3% |
-341,0 |
98,0% |
Поточні біологічні активи |
110 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Незавершене виробництво |
120 |
158,9 |
256 |
380 |
97,1 |
161,1% |
124,0 |
148,4% |
Готова продукція |
130 |
640,4 |
858 |
568 |
217,6 |
134,0% |
-290,0 |
66,2% |
Товари |
140 |
2314,5 |
4465 |
6822 |
2150,5 |
192,9% |
2357,0 |
152,8% |
Векселі одержані |
150 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги: |
|
|
|
|
|
|
|
|
чиста реалізаційна вартість |
160 |
4640,1 |
6222 |
12276 |
1581,9 |
134,1% |
6054,0 |
197,3% |
первісна вартість |
161 |
4640,1 |
6222 |
12276 |
1581,9 |
134,1% |
6054,0 |
197,3% |
резерв сумнівних боргів |
162 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Дебіторська заборгованість за розрахунками: |
|
|
|
|
|
|
|
|
з бюджетом |
170 |
0,0 |
898 |
1929 |
898,0 |
100,0% |
1031,0 |
214,8% |
за виданими авансами |
180 |
16969,2 |
23846 |
43045 |
6876,8 |
140,5% |
19199,0 |
180,5% |
з нарахованих доходів |
190 |
0,0 |
0 |
7 |
0,0 |
- |
7,0 |
100,0% |
із внутрішніх розрахунків |
200 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Інша поточна дебіторська заборгованість |
210 |
18041,0 |
62 |
38 |
-17979,0 |
0,3% |
-24,0 |
61,3% |
Поточні фінансові інвестиції |
220 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Грошові кошти та їх еквіваленти: |
|
|
|
|
|
|
|
|
в національній валюті |
230 |
250,0 |
180 |
1386 |
-70,0 |
72,0% |
1206,0 |
770,0% |
в іноземній валюті |
240 |
485,2 |
1102 |
1513 |
616,8 |
227,1% |
411,0 |
137,3% |
Інші оборотні активи |
250 |
223,6 |
525 |
368 |
301,4 |
234,8% |
-157,0 |
70,1% |
Усього за розділом II |
260 |
52877,0 |
55557 |
85134 |
2680,0 |
105,1% |
29577,0 |
153,2% |
III. Витрати майбутніх періодів |
270 |
0,0 |
0 |
22 |
0,0 |
- |
22,0 |
100,0% |
Баланс |
280 |
152946,8 |
182590 |
212443 |
29643,2 |
119,4% |
29853,0 |
116,3% |
Пасив |
|
|
|
|
|
|
|
|
I. Власний капітал |
|
|
|
|
|
|
|
|
Статутний капітал |
300 |
1272,7 |
1273 |
1273 |
0,3 |
100,0% |
0,0 |
100,0% |
Пайовий капітал |
310 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Продовження табл. 2.2
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Додатковий вкладений капітал |
320 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Інший додатковий капітал |
330 |
57714,5 |
15535 |
15526 |
-42179,5 |
26,9% |
-9,0 |
99,9% |
Резервний капітал |
340 |
318,2 |
318 |
318 |
0,0 |
100,0% |
-0,2 |
99,9% |
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) |
350 |
59997,2 |
103892 |
96511 |
43894,8 |
173,2% |
-7381,0 |
92,9% |
Неоплачений капітал |
360 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Вилучений капітал |
370 |
3,5 |
0 |
0 |
-3,5 |
0,0% |
0,0 |
- |
Усього за розділом I |
380 |
119302,1 |
121022 |
113628 |
1720,1 |
101,4% |
-7394,2 |
93,9% |
II. Забезпечення таких витрат і платежів |
|
|
|
|
|
|
|
|
Забезпечення виплат персоналу |
400 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Інші забезпечення |
410 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Цільове фінансування |
420 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Усього за розділом II |
430 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
III. Довгострокові зобов'язання |
|
|
|
|
|
|
|
|
Довгострокові кредити банків |
440 |
714,6 |
2031 |
2655 |
1316,4 |
284,2% |
624,0 |
130,7% |
Інші довгострокові фінансові зобов'язання |
450 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Відстрочені податкові зобов'язання |
460 |
613,7 |
1410 |
0 |
796,3 |
229,8% |
-1410,0 |
-100,0% |
Інші довгострокові зобов'язання |
470 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Усього за розділом III |
480 |
1328,3 |
3441 |
2655 |
2112,7 |
259,1% |
-786,0 |
77,2% |
IV. Поточні зобов'язання |
|
|
|
|
|
|
|
|
Короткострокові кредити банків |
500 |
26072,5 |
49851 |
84658 |
23778,5 |
191,2% |
34807,0 |
169,8% |
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями |
510 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Векселі видані |
520 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги |
530 |
1610,3 |
2215 |
2891 |
604,7 |
137,6% |
676,0 |
130,5% |
Поточні зобов'язання за розрахунками: |
|
|
|
|
|
|
|
|
з одержаних авансів |
540 |
146,5 |
106 |
169 |
-40,5 |
72,4% |
63,0 |
159,4% |
з бюджетом |
550 |
845,7 |
490 |
115 |
-355,7 |
57,9% |
-375,0 |
23,5% |
з позабюджетних платежів |
560 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
зі страхування |
570 |
219,9 |
355 |
185 |
135,1 |
161,4% |
-170,0 |
52,1% |
з оплати праці |
580 |
723,5 |
1091 |
863 |
367,5 |
150,8% |
-228,0 |
79,1% |
з учасниками |
590 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
із внутрішніх розрахунків |
600 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Інші поточні зобов'язання |
610 |
2701,0 |
4023 |
7279 |
1322,0 |
148,9% |
3256,0 |
180,9% |
Усього за розділом IV |
620 |
32319,4 |
58131 |
96160 |
25811,6 |
179,9% |
38029,0 |
165,4% |
V. Доходи майбутніх періодів |
630 |
0,0 |
0 |
0 |
0,0 |
- |
0,0 |
- |
Баланс |
640 |
152950 |
182594 |
212443 |
29644,4 |
119,4% |
29848,8 |
116,3% |
Проведемо вертикальний аналіз балансу та розрахуємо питому вагу окремих статей у загальній сумі валюти балансу, і оцінимо зміни питомої ваги (див. табл. 2.3).
Таблиця 2.3
Вертикальний аналіз Балансу ПрАТ «Ензим» за 2009-2011рр., %
Актив |
Код рядка |
Дані Балансу на 1 січня періоду, % |
відхилення за період, % |
||||
2009р. |
2010р. |
2011р. |
2009-2010, (4-3) |
2010-2011, (5-4) |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|
I. Необоротні активи |
|
|
|
|
|
|
|
Нематеріальні активи: |
|
|
|
|
|
|
|
залишкова вартість |
010 |
0,4% |
0,3% |
0,1% |
-0,2% |
-0,2% |
|
первісна вартість |
011 |
1,8% |
0,9% |
0,8% |
-0,9% |
-0,1% |
|
накопичена амортизація |
012 |
1,4% |
0,6% |
0,7% |
-0,8% |
0,1% |
|
Незавершене будівництво |
020 |
15,0% |
15,4% |
15,1% |
0,4% |
-0,3% |
|
Основні засоби: |
|
|
|
|
|
|
|
залишкова вартість |
030 |
32,3% |
25,4% |
22,1% |
-6,9% |
-3,3% |
|
первісна вартість |
031 |
64,3% |
56,5% |
52,6% |
-7,8% |
-3,9% |
|
знос |
032 |
31,9% |
31,1% |
30,5% |
-0,9% |
-0,6% |
|
Довгострокові біологічні активи: |
|
|
|
|
|
|
|
справедлива (залишкова) вартість |
035 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
|
первісна вартість |
036 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
|
накопичена амортизація |
037 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
|
Довгострокові фінансові інвестиції: |
|
|
|
|
|
|
|
які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств |
040 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
|
інші фінансові інвестиції |
045 |
17,7% |
28,5% |
22,6% |
10,9% |
-5,9% |
|
Довгострокова дебіторська заборгованість |
050 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
|
Відстрочені податкові активи |
060 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
|
Інші необоротні активи |
070 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
|
Усього за розділом I |
080 |
65,4% |
69,6% |
59,9% |
4,1% |
-9,7% |
|
II. Оборотні активи |
|
|
|
|
|
|
|
Виробничі запаси |
100 |
6,0% |
9,4% |
7,9% |
3,4% |
-1,5% |
|
Поточні біологічні активи |
110 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
|
Незавершене виробництво |
120 |
0,1% |
0,1% |
0,2% |
0,0% |
0,0% |
|
Готова продукція |
130 |
0,4% |
0,5% |
0,3% |
0,1% |
-0,2% |
|
Товари |
140 |
1,5% |
2,4% |
3,2% |
0,9% |
0,8% |
|
Векселі одержані |
150 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
|
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги: |
|
|
|
|
|
|
|
чиста реалізаційна вартість |
160 |
3,0% |
3,4% |
5,8% |
0,4% |
2,4% |
|
первісна вартість |
161 |
3,0% |
3,4% |
5,8% |
0,4% |
2,4% |
|
резерв сумнівних боргів |
162 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
|
Дебіторська заборгованість за розрахунками: |
|
|
|
|
|
|
|
з бюджетом |
170 |
0,0% |
0,5% |
0,9% |
0,5% |
0,4% |
|
за виданими авансами |
180 |
11,1% |
13,1% |
20,3% |
2,0% |
7,2% |
|
з нарахованих доходів |
190 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
|
із внутрішніх розрахунків |
200 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
|
Інша поточна дебіторська заборгованість |
210 |
11,8% |
0,0% |
0,0% |
-11,8% |
0,0% |
|
Поточні фінансові інвестиції |
220 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
|
Грошові кошти та їх еквіваленти: |
|
|
|
|
|
|
|
в національній валюті |
230 |
0,2% |
0,1% |
0,7% |
-0,1% |
0,6% |
|
в іноземній валюті |
240 |
0,3% |
0,6% |
0,7% |
0,3% |
0,1% |
|
Інші оборотні активи |
250 |
0,1% |
0,3% |
0,2% |
0,1% |
-0,1% |
|
Продовження табл. 2.3
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
Усього за розділом II |
260 |
34,6% |
30,4% |
40,1% |
-4,1% |
9,6% |
III. Витрати майбутніх періодів |
270 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
Баланс |
280 |
100% |
100% |
100% |
- |
- |
Пасив |
|
|
|
|
|
|
I. Власний капітал |
|
|
|
|
|
|
Статутний капітал |
300 |
0,8% |
0,7% |
0,6% |
-0,1% |
-0,1% |
Пайовий капітал |
310 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
Додатковий вкладений капітал |
320 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
Інший додатковий капітал |
330 |
37,7% |
8,5% |
7,3% |
-29,2% |
-1,2% |
Резервний капітал |
340 |
0,2% |
0,2% |
0,1% |
0,0% |
0,0% |
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) |
350 |
39,2% |
56,9% |
45,4% |
17,7% |
-11,5% |
Неоплачений капітал |
360 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
Вилучений капітал |
370 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
Усього за розділом I |
380 |
78,0% |
66,3% |
53,5% |
-11,7% |
-12,8% |
II. Забезпечення таких витрат і платежів |
|
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
Забезпечення виплат персоналу |
400 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
Інші забезпечення |
410 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
Цільове фінансування |
420 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
Усього за розділом II |
430 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
III. Довгострокові зобов'язання |
|
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
Довгострокові кредити банків |
440 |
0,5% |
1,1% |
1,2% |
0,6% |
0,1% |
Інші довгострокові фінансові зобов'язання |
450 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
Відстрочені податкові зобов'язання |
460 |
0,4% |
0,8% |
0,0% |
0,4% |
-0,8% |
Інші довгострокові зобов'язання |
470 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
Усього за розділом III |
480 |
0,9% |
1,9% |
1,2% |
1,0% |
-0,6% |
IV. Поточні зобов'язання |
|
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
Короткострокові кредити банків |
500 |
17,0% |
27,3% |
39,8% |
10,3% |
12,5% |
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями |
510 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
Векселі видані |
520 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги |
530 |
1,1% |
1,2% |
1,4% |
0,2% |
0,1% |
Поточні зобов'язання за розрахунками: |
|
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
з одержаних авансів |
540 |
0,1% |
0,1% |
0,1% |
0,0% |
0,0% |
з бюджетом |
550 |
0,6% |
0,3% |
0,1% |
-0,3% |
-0,2% |
з позабюджетних платежів |
560 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
зі страхування |
570 |
0,1% |
0,2% |
0,1% |
0,1% |
-0,1% |
з оплати праці |
580 |
0,5% |
0,6% |
0,4% |
0,1% |
-0,2% |
з учасниками |
590 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
із внутрішніх розрахунків |
600 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
Інші поточні зобов'язання |
610 |
1,8% |
2,2% |
3,4% |
0,4% |
1,2% |
Усього за розділом IV |
620 |
21,1% |
31,8% |
45,3% |
10,7% |
13,4% |
V. Доходи майбутніх періодів |
630 |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
0,0% |
Баланс |
640 |
100% |
100% |
100% |
- |
- |
За даними, отриманими з таблиць 2.2 та 2.3, видно, що з 2009 по 2011 роки структура активу балансу підприємства значно покращилася. Збільшилося майно балансу, що було обумовлено збільшенням усіх статей активу балансу. Це дуже позитивні зміни, що свідчать про фінансове положення фірми, що покращується. Відбулося зменшення нематеріальних активів на 179,8 тис. грн.. (у 2010р.) та на 267 тис. грн.. (у 2011р.) Позитивним є те, що в 2010р. зменшилася на 99,7% інша поточна дебіторська заборгованість і в 2011р. продовжувала зменшуватися (на 38,7%), що свідчить про ведення хорошого фінансового менеджменту у компанії.
Достатньо сприятливі тенденції для підприємства можна виявити при здійсненні аналізу пасиву балансу.
Найбільшу частку в структурі пасивів балансу займає власний капітал, його частка у 2009 р. склала 78%. Незважаючи на те,що частка власного капіталу зменшилася з 78% у 2009р. до 66,3% у 2010р. (на 11,7%) та до 53,5% у 2011р. (на 12,8%), зокрема співвідношення власного і позикового капіталів говорить про незалежність підприємства від кредиторів (тобто підприємство достатньо автономне), а дії фінансового менеджменту характеризує позитивно, так як ПрАТ «Ензим» став більше використовувати свій кредитний потенціал.
Значення кредиторської заборгованості у 2010 році збільшилось як у вартісному вираженні на 25,81 млн. грн., так і у структурі балансу на 10,7%, що свідчить про те, що компанія почала використовувати свій кредитний потенціал та залучати короткострокові кредити в банках (+23,78 млн. грн.), збільшила свою кредиторську заборгованість за товари роботи і послуги (+0,6 млн. грн.), натомість, підприємство зменшувало свою кредиторську заборгованість у розрахунках з бюджетом (-355,7тис.грн. (-42,1%). Ця тенденція продовжувалася і в 2011р.: значення кредиторської заборгованості збільшилась як у вартісному вираженні на 38,03 млн. грн., так і у структурі балансу на 13,4%, що свідчить про те, що компанія почала використовувати свій кредитний потенціал та залучати короткострокові кредити в банках (+34,81 млн. грн.), збільшила свою кредиторську заборгованість за товари роботи і послуги (+0,68 млн. грн.), натомість, підприємство зменшувало свою кредиторську заборгованість у розрахунках з бюджетом (-375тис.грн.(-76,5%), що покращило статус підприємства, як одного з найбільших платників податків у Львівській обл..
Виходячи з вищесказаного, можна зробити висновок, що майнове положення ПрАТ «Ензим» поліпшувалося з 2009 р. по 2011р.. Значення балансу збільшилося на 19,4% (+29,64 млн. грн.) в 2010 р. та на 16,3% (+29,85 млн. грн.) в 2011р.. Загалом, значення балансу збільшилося з 152,95млн.грн. у 2009 р. до 212,44млн.грн. в 2011р. (+59,5млн.грн. (+38,9%).
Таким чином, на основі проведеного аналізу фінансової звітності підприємства ПрАТ «Ензим» можна зробити такі висновки:
- в цілому майнове становище підприємства покращувалося з 2009року по 2011 рік;
- протягом періоду, що аналізується спостерігалась тенденція збільшення активів підприємства;
- вкладення підприємством коштів у швидколіквідні активи у вигляді готової продукції, товарів та виробничих запасів сприяє прискоренню оборотності капіталу;
- підприємство зменшило частку власного капіталу в пасиві до 53,5% (на 12,8%) в 2011р., але співвідношення власного і позикового капіталів говорить про незалежність підприємства від кредиторів (тобто підприємство достатньо автономне).
- значення кредиторської заборгованості у 2011р. збільшилось як у вартісному вираженні на 38,03 млн. грн., так і у структурі балансу на 13,4%, що свідчить про те, що компанія почала використовувати свій кредитний потенціал та залучати короткострокові кредити в банках (+34,81 млн. грн.), збільшила свою кредиторську заборгованість за товари роботи і послуги (+0,68 млн. грн.), натомість, підприємство зменшувало свою кредиторську заборгованість у розрахунках з бюджетом (-375тис.грн. (-76,5%), що покращило статус підприємства, як одного з найбільших платників податків у Львівській обл..
Аналіз фінансового стану ПрАТ «Ензим»
Фінансовий стан підприємства – це здатність підприємства фінансувати свою діяльність. Він характеризується забезпеченням фінансовими ресурсами, які необхідні для нормального функціонування підприємства, доцільністю їх розміщення та ефективність використання, фінансовими взаємовідносинами з іншими юридичними та фізичними особами, платоспроможністю та фінансовою стійкістю.
Таблиця 2.4
Аналіз фінансового стану ПрАТ «Ензим» в 2009-2011р.*
№ |
Показники |
2009 |
2010 |
2011 |
джерело даних, формула |
вимоги до значення |
на 31грудня періоду |
||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1 |
Аналіз ліквідності (платоспроможності): |
|||||
1.1 |
Коефіцієнт поточної ліквідності (покриття) |
0,96 |
0,89 |
0,95 |
ф.1, ряд.260/ф.1, ряд.620 |
2-3, не менше 1 |
1.2 |
Коефіцієнт швидкої ліквідності |
0,56 |
0,63 |
0,64 |
(ф.1, ряд.260 - (р.100+р.110+р.120+р.130+р.140))/ф.1, ряд.620 |
≥1, позитивно збільшення |
1.3 |
Коефіцієнт абсолютної ліквідності |
0,02 |
0,03 |
0,08 |
(ф.1, ряд.230+р.240)/ф.1, ряд.620 |
0,2-0,3, позитивно збільшення |
2 |
Аналіз рентабельності: |
|||||
2.1 |
Рентабельність активів, % |
0,94% |
-3,40% |
9,31% |
ф.2, ряд.190/ф.1, ряд.280 |
--- |
2.2 |
Рентабельність капіталу, % |
0,94% |
-3,40% |
9,31% |
ф.2, ряд.220/ф.1, ряд.280 |
--- |
2.3 |
Рентабельність власного капіталу,% |
1,42% |
-6,40% |
15,2 % |
ф.2, ряд.220/ф.1, ряд.380 |
--- |
3 |
Аналіз оборотності активів (ділової активності): |
|||||
3.1 |
Коефіцієнт оборотності активів |
0,83 |
1,10 |
1,46 |
ф.2, ряд.035/ф.1, ряд.280 |
позитивно збільшення |
3.2 |
Фондовіддача |
3,26 |
4,94 |
7,13 |
ф.2, ряд.035/ф.1, ряд.030 |
позитивно збільшення |
Продовження табл. 2.4 |
||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
3.3 |
Коефіцієнт оборотності обігових коштів |
2,73 |
2,74 |
4,00 |
ф.2, ряд.035/ (ф.1, ряд.260+р.270) |
позитивно збільшення |
3.4 |
Період одного обороту обігових коштів, днів |
132 |
131 |
90 |
360/(3.3) |
позитивно зменшення |
4 |
Аналіз майнового стану: |
|||||
4.1 |
Частка основних засобів в активах |
0,25 |
0,22 |
0,20 |
ф.1, ряд.030/ф.1, ряд.280 |
позитивно зменшення, при рості реалізації |
4.2 |
Коефіцієнт зносу основних засобів |
0,55 |
0,58 |
0,62 |
ф.1, ряд.032/ф.1, ряд.031 |
позитивно зменшення |
4.3 |
Частка оборотних засобів в активах |
0,01 |
0,08 |
0,07 |
ф.1, (р.100+р.120+р.270)/ф.1, ряд.280 |
позитивно збільшення |
4.4 |
Коефіцієнт мобільності активів |
0,44 |
0,67 |
0,37 |
ф.1, (р.260+р.270)/ф.1, ряд.080 |
0,5, позитивно збільшення |
Основні тенденції:
Показники ліквідності підприємства перебувають на низькому рівні та є нижчими від рекомендованого рівня, що є негативною тенденцією, яка свідчить про зменшення можливостей підприємства щодо сплати своїх зобов’язань в короткі терміни. Динаміка показників свідчить про покращення ліквідності з року в рік;
Рентабельність підприємства була на низькому рівні у 2009р. а в 2010р. підприємство зазнало збитку, але вже в 2011р. рентабельність значно покращилася і вийшла на прийнятний рівень;
Динаміка показників ділової активності (оборотності активів) свідчить про рух підприємства у правильному напрямку. Фондовіддача у 2009 році становила 3,26, тобто на кожну гривню основних виробничих фондів припадає 3 грн. 26 коп. виробленої продукції, а у 2011році порівняно з 2009 р. вона збільшилася на 3,87 грн. і становила 7,13 грн., тобто на 1 грн. основних виробничих фондів припадає 7,13 грн. виробленої продукції. Збільшення фондовіддачі можна оцінювати як позитивне явище, що сприяє збільшенню віддачі задіяних основних фондів;
Загалом, майновий стан підприємства перебуває у прийнятному рівні, але коливається з року в рік. Коефіцієнт зносу збільшився, що є ознакою погіршення стану його матеріально-технічної бази. Позитивним є те, що підприємство зменшує частку основних засобів у активах при збільшенні реалізації продукції.
Аналіз інших показників
1. Управлінням прибутком на підприємстві
Розробка стратегії управління прибутком передбачає дослідження динаміки прибутку та рентабельності, оцінку факторів, що обумовлюють їх величину, а також визначення достатності прибутку для вирішення завдань виробничого і соціального розвитку.
Ціна є визначальним фактором формування фінансових результатів. Вона залежить від внутрішніх та зовнішніх чинників. Внутрішнім чинником ціноутворення є собівартість одиниці продукції та рівень її рентабельності. Підприємства спрямовують свої зусилля на мінімізацію собівартості й оптимізацію рівня рентабельності. Зниження рівня собівартості завжди доцільне. Однак воно не повинно досягатися за рахунок зниження якості, бо це може призвести до зменшення обсягу продажу.
Зовнішніми відносно ціни є основні ринкові чинники — попит і пропозиція, тобто макроекономічні фактори. Проблема управління ціною полягає в узгодженні внутрішніх чинників із зовнішніми.
Таким чином, формування фінансових результатів визначається широким колом факторів, які відбивають усі аспекти фінансово-господарської діяльності підприємств. При цьому недоцільно і неможливо поділяти ці фактори на основні та другорядні. Кожен з них може як забезпечити високий рівень прибутку, так і спричинити істотні збитки.
Розрахунок операційного левериджу:
Операційний леверидж характеризує приріст прибутку на одиницю приросту обсягу виробництва, тобто згідно з якою операційний леверидж обчислюється як відношення маржинального прибутку до прибутку. Величина L — операційний леверидж — показує, на скільки відсотків зміниться прибуток при зміні обсягу продукції (операційної активності) на 1%. Операційний леверидж обчислюється як відношення маржинального прибутку до прибутку.
, де
(2.1)
L – операційний леверидж;
Пм – маржинальний прибуток;
П – прибуток.
Суттєвим етапом при реалізації цільового планування та прогнозування прибутку у загальній у структурі моделі управління прибутком суб'єкта господарювання являється аналіз точки беззбитковості, що безпосередньо пов'язаний із аналізом. Безпосередньо, аналіз точки беззбитковості - це фінансово-математична модель дослідження взаємозв'язку між формуванням прибутку суб'єкта господарювання залежно від зміни доходів від реалізації продукції (надання послуг чи виконання робіт) у розрізі покриття окремих груп витрат (умовно-змінних та умовно-постійних витрат).
Точка беззбитковості розраховується:
, де
(2.2)
BEP - точка беззбитковості (break - even point);
FC - умовно - постійні витрати (fixed costs).
Таблиця 2.5
Розрахунок операційного левериджу та точки беззбитковості ПрАТ "Ензим"
№ |
Показники |
од. вим. |
2009 |
2010 |
2011 |
джерело даних, формула |
|
на 31 грудня періоду |
|||||||
1 |
Річний обсяг виробництва і продажу продукції |
млн.грн. |
177,85 |
274,34 |
372,44 |
ф.2, ряд.010 |
|
2 |
Витрати на виробництво і збут цієї продукції, в т. ч. |
млн.грн. |
103,90 |
157,54 |
212,28 |
ф.2, ряд.040 |
|
2.1 |
постійні витрати (FC) |
млн.грн. |
17,10 |
20,24 |
25,48 |
за даними фін.від. |
|
2.2 |
змінні витрати |
млн.грн. |
86,80 |
137,30 |
186,80 |
за даними фін.від. |
|
3 |
Маржинальний прибуток (Пм) |
млн.грн. |
91,05 |
137,04 |
185,64 |
(1-2.2) |
|
4 |
Прибуток (П) |
млн.грн. |
73,95 |
116,80 |
160,16 |
(1-2) |
|
5 |
Операційний леверидж (L) |
млн.грн. |
1,23 |
1,17 |
1,16 |
(3/4) |
|
6 |
Точка беззбитковості (BEP) |
--- |
0,19 |
0,15 |
0,14 |
(2.1/3) |
|
Отже, значення операційного левериджу зменшувалося продовж 2009-2011рр., але мало невелике плече операційного левериджу. Операційний леверидж у 2011р. становив 1,16 – це означає: якщо збільшити обсяг виробництво на 10%, то прибуток зросте на 11,6% і навпаки.
Впродовж 2009-2011рр. спостерігається зменшення рівня точки беззбитковості, що є позитивним для ПрАТ «Ензим» і свідчить про те, що ведення цього бізнесу є економічно доцільним і підприємство може спрацювати та не понести збитків при реалізації 14% (в 2011р.) своєї продукції від її річного об’єму.
2. Управлінням активами підприємства
Своєчасне забезпечення виробництва матеріальними ресурсами, залежить від величини і комплектності виробничих запасів на складах підприємства.
Виробничі запаси – це засоби виробництва, які поступили на склади підприємства, але ще не задіяні у виробничому процесі. Створення таких запасів дозволяє забезпечити відпуск матеріалів в цехи і на робочі місця у відповідності з вимогами технологічного процесу.
Управління виробничими запасами виконує наступні функції:
розробка норм запасів по всій номенклатурі матеріалів, які використовуються на підприємстві;
правильне розміщення запасів на складах;
організація діючого оперативного контролю за рівнем запасів і прийняття мір для підтримки їх стану;
створення необхідної матеріальної бази для розміщення запасів і забезпечення кількісного і якісного зберігання;
нормування виробничих запасів – це визначення їх мінімального розміру по видах матеріальних ресурсів для безперебійного забезпечення виробництва.
Дебіторська заборгованість - це суми, заборговані покупцями і замовниками.
Для аналізу дебіторської заборгованості порівняємо дебіторську та кредиторську заборгованість за 2011р. (див. табл. 2.6).
Таблиця 2.6
Порівняльний аналіз дебіторської та кредиторської заборгованості ПрАТ«Ензим» на 1 січня 2011р., тис. грн.
№ |
Показник |
Дебіторська заборгованість |
Кредиторська заборгованість |
Перевищення заборгованості |
|
Дебіторської |
Кредиторської |
||||
1 |
Заборгованість за товари, роботи, послуги: |
12276 |
2891 |
9385 |
0 |
2 |
за розрахунками з бюджетом |
1929 |
115 |
1814 |
0 |
3 |
за розрахунками з авансами |
43045 |
169 |
42876 |
0 |
4 |
зі страхування |
0 |
185 |
0 |
185 |
5 |
з оплати праці |
0 |
863 |
0 |
863 |
6 |
з учасниками |
0 |
0 |
0 |
0 |
7 |
з нарахованих доходів |
7 |
0 |
7 |
0 |
8 |
із внутрішніх розрахунків |
0 |
0 |
0 |
0 |
9 |
з позабюджетних платежів |
0 |
0 |
0 |
0 |
10 |
Інша поточна заборгованість |
38 |
7279 |
0 |
7241 |
11 |
РАЗОМ: |
57295 |
11502 |
45793 |
0 |
З розрахунку випливає, що у 2011р. обсяг дебіторської заборгованості вищий за обсяг кредитної заборгованості на 45,8 млн. грн.. Отже, обсяг дебіторською заборгованості вищий за кредиторську в 5 раз (57,3/11,5=5), що свідчить про залучення підприємством в оборот коштів менше, ніж вилучає з нього. Але, якщо проаналізувати структуру дебіторської заборгованості і врахувати специфіку бізнесу ПрАТ «Ензим», то таке значення не є поганим показником, адже:
якщо порівняти значення дебіторської та кредиторської заборгованості за товари роботи та послуги, то дебіторська більша на 30,8% (лише на 2,89млн. грн.), що в балансі ПрАТ «Ензим» становить лише 3,4% оборотних активів;
значну частку дебіторської заборгованості (75,1%) становить дебіторська заборгованість за розрахунками з авансів, але це є свідченням того, що служба матеріально-технічного постачання вміло виконує свою роботу і заключила контракти на постачання основної сировини для виробництва дріжджів – меляси, так як підприємству приходиться платити авансовані платежі за 6 місяців до поставки (інколи і більше), щоб отримати гарантовані обсягів сировини та зафіксувати ціну.
Одне з основних завдань раціонального управління оборотними активами підприємства полягає в максимально можливому скороченні періодів оборотності запасів і дебіторської заборгованості та збільшенні середнього строку оплати кредиторської заборгованості з метою зниження поточних фінансових потреб шляхом загального прискорення оборотності оборотних коштів.
3. Структура капіталу підприємства
Найбільшу частку в структурі пасивів балансу займає власний капітал, його частка у 2009 р. склала 78%. Незважаючи на те,що частка власного капіталу зменшилася з 78% у 2009р. до 66,3% у 2010р. (на 11,7%) та до 53,5% у 2011р. (на 12,8%), зокрема співвідношення власного і позикового капіталів говорить про незалежність підприємства від кредиторів (тобто підприємство достатньо автономне), а дії фінансового менеджменту характеризує позитивно, так як ПрАТ «Ензим» став більше використовувати свій кредитний потенціал.
Розрахунок ефекту фінансового левериджу:
Коефіцієнт фінансового ризику Кф.р. (або коефіцієнт фінансового левериджу). Даний показник показує скільки на кожну гривню власних засобів, вкладених в активи підприємства, приходиться позикових коштів. Чим більше значення показника, тим вищий ризик акціонерів, оскільки у разі невиконання зобов’язань зростає можливість банкрутства підприємства:
(2.3)
Кф.л 2008 = 0,51;
Кф.л 2009 = 0,87;
Кф.л 2010 = 0,64.
Отже, в 2009р. коефіцієнт фінансового левериджу мав прийнятне значення, але в 2010р. відбулося зростання цього коефіцієнта до небезпечного рівня, що свідчить про збільшення залучення позикового капіталу (зокрема довгострокових кредитів). Причиною такого зростання стала зміна курсу долара і євро по відношенню до гривні (так як ПрАТ «Ензим» мав кредити в іноземній валюті). В 2011р. фінансовий менеджмент покращив значення коефіцієнта фінансового важеля до 0,64.
Рівень фінансового левериджу вимірюється відношенням темпів приросту чистого прибутку (∆Пч%) до темпів приросту валового прибутку (∆Пв%):
Кфл= (∆Пч%) / (∆Пв%) (2.4)
Таблиця 2.7
Аналіз рівня фінансового левериджу ПрАТ «Ензим» у 2009-2011рр.
№ |
Показники |
од. вим. |
2008 |
2009 |
2010 |
2011 |
джерело даних, формула |
на 31 грудня періоду |
|||||||
1 |
Чистий прибуток (збиток) |
тис.грн. |
1779,8 |
1772,9 |
-7304 |
20412 |
ф.2, ряд.220 (230) |
2 |
Темп приросту чистого прибутку |
% |
--- |
-0,4% |
-512,0% |
379,5% |
(ЧП2007-ЧП2006)/ ЧП2006*100% |
3 |
Валовий прибуток (збиток) |
тис.грн. |
38741,3 |
47525,5 |
75906 |
108137 |
ф.2, ряд.050 (055) |
4 |
Рівень фінансового левериджу |
--- |
--- |
-0,02 |
-8,57 |
8,94 |
(2/4) |
Зростання рівня фінансового левериджу у 2011р. супроводжується підвищенням рівня ризику підприємства. За умов фінансового левериджу навіть незначна зміна валового прибутку і рентабельності інвестованого капіталу може сприяти значній зміні величини чистого прибутку. При спаді виробництва - це дуже небезпечно, але на ПрАТ «Ензим» спостерігається ріст виробництва і при незначній зміні валового прибутку значно зріс чистий прибуток, що є основною метою підприємницької діяльності.
